VAMPIRES - je to dlouhý ae opravdu zajmavý xD

19. února 2009 v 22:38 | nikishka |  @ smrt

upíři...noční tvorové který jsou samozřejmě strašně sexy aby přilákali co nejvíc lidí k sobě...to je tak nějak obecná představa...ae dyž se to vezme o něco víc vědecky...xD

Upír (nebo taky vampýr) je tvor vyskytující se v mýtech, legendách, hororech a fantasy, živící se krví, kterou pije lidem zpravidla z krční tepny.

vznik

V původní mytologii Slovanů ae taky Germánů se upírem stával člověk zemřelej nečistým způsobem, (sebevrah, popravený zločinec), či vůbec osoba nějak se vylučující se ze společnosti lidí, nebo skonavší nepřirozenou smrtí (čaroděj užívající černou magii, nebo oběť čaroděje).V dobách po přijetí křesťanství (kdy se navíc těla mrtvých přestala spalovat, nebo pohřbívat staletí ověřenými způsoby) se taky začalo věřit, že se upírem může stát osoba pohřbená bez obřadů (např. nepokřtěné dítě), pokud byly obřady provedený špatně, nebo osoba narozená v určitou dobu (např. o Vánocích). Podle srbských tradic se upírem mohl stát i živej člověk s vrozenejma předpokladama.

vzhled

Upír měl podobu člověka bez kostí nebo i bez nosu, mohl mít červený oči nebo kovový zuby. Nebo bylo jeho tělo pokryto srstí (jako u vlkodlaka). U východních Slovanů mohl mít zmijí jazyk, mohl bejt slepej nebo hluchej. U Bulharů nabíral někdy i zvířecí podobu: rysa, vlka, myši, zmije, kozy nebo bílýho koně. Pokud byla upírem (potažmo upírkou) žena, vynikala nad jiné svou neobyčejnou krásou a výjimečností. Její tvář byla mrtvolně bledá,vlasy byly černý jako havraní křídla, rty rudý jako čerstvá krev a při pohledu do jejích tmavejch (či rudejch) očí jsme mohli vidět celou panenku. Pro okolní lid, byl neodhalenej upír postavou záhadnou, ale díky svýmu "charismatu" a atraktivitě velmi vyhledávanou. Pověstný jsou upírovy silný sexuální tužby, který uspokojoval/a se smrtelnejma lidma.

vlastnosti

Upíři se ve svejch možnostech silně lišili. Jejich působnost mohla bejt omezená jen na dobu noční, kdy strašili svý blízký, škodili domácím zvířatům (pili krev). Ráno znovu odcházeli do hrobů, protože kdyby je zasáh sluneční paprsek, rozprskli by se a zůstala by po nich jen krvavá skvrna. Jako první příchod upíra do vesnice cítili psi (začali štěkat) a dobytek, kterej se začal plašit. Na druhou stranu ve slovanský mytologii mohl upír uzavřít sňatek s člověkem a dokonce mít i děti.
Životnost upíra je nesmrtelnost. Mohl shořet, ale jakmile se napil krve tak mu bylo líp. Potřebuje lidskou krev, ne krev zvířat. Sice se jí mohl krmit, ale oslabovalo ho to. V některejch oblastech se upíři neomezovali ve svý působnosti jen na noční dobu. Věřilo se, že žijou mezi normálníma lidma (nejčastěji jako obchodníci nebo řezníci) a do hrobu se musí uložit jen v určitej den v roce. Někde se věřilo, že vlivem upírů přichází hlad, špatný počasí, mor.

obrana proti upírům

  • mrtvej byl probodnutej kůlem
  • tělo mrtvýho bylo dodatečně vyhrabaný a spálený
  • mrtvola se zabalila do rybářský sítě
  • mrtvej byl obrácenej na břicho nebo ležel ve skrčený poloze
  • mrtvej byl zavalenej kamenama
  • mrtvýmu byla zacpaná pusa např. kamenama, železem, hlínou
  • tělo mrtvýho bylo násilně porušený (useknutá hlava apod.)
  • useknutá hlava mrtvýho byla uložená do zvláštního hrobu
  • do hrobu se střílelo šípama
  • na hrobech nebo přímo v nich byly zažíhány ohně

historie

jeden z nejstarších písemnejch popisů řádění upíra podává islandská Sága o Eriku Rudém ze 13. století, zachycující historii osídlování Grónska křesťanskejma Vikingama (kolem roku 1000). Příběh epizody, která se odehrává během severský zimy, vypráví, jak po náhlý smrti jednoho neoblíbenýho chlapa začnou podivně umírat i další členové jeho komunity (včetně Erikova syna Thorsteina, kterej osazenstvo odloučený usedlosti ved). Některý z mrtvejch (i už pohřbenejch) pak se pak znovu objevujou a snažej se setkat se svejma blízkejma, čímž jim taky způsobujou smrt. Potíže s (ne)mrtvejma se vyřeší až exhumací těl zemřelejch a jejich opětovnym uložením v blízkosti kostela a za doprovodu křesťanskejch rituálů - s výjimkou těla prvního zemřelýho, kterej je jakožto upír spálenej.
Další zmínky o upírech (respektive o pohanskejch zvyklostech) přinášej staroruský křesťanský spisy z 11. až 13. století.
Nejznámější upír Drákula souvisí se skutečnou historickou osobností krutýho knížete Vlada Tepese jen volně. Ze skutečnejch legend maj k vampirismu blíže ty o neméně známý slovenský hraběnce Alžbětě Báthoryový (1560 - 1614) alias Čachtický paní , dokonce je možný, že právě ona inspirovala Stokerova Draculu.
Roku 1725 v Rakousko-Uhersku zemřel Peter Plogojowitz. Následovala série náhlejch úmrtí, která vedla k podezření z vampirismu. Peter byl exhumovanej, prozkoumanej, bylo shledáno, že má příznaky vampirismu a potom mu bylo probodeno srdce kůlem a byl spálenej. Případ byl poměrně dobře dokumentovanej, zpráva o něm byla překládaná a šířená a byla následovaná dalšíma případama. Hysterii ukončila Marie Terezie, když nechala svýho osobního lékaře případy vyšetřit a po jeho závěru že upíři neexistujou vydala zákon zakazující otevírání hrobů a zhanobování těl.

současnost

Mezi upírama v různejch dílech existujou značný rozdíly.
Nejčastějš se jedná o nemrtvý, tedy nějakym způsobem oživený lidský těla. V romantický literatuře a ve filmu se upírem se stane člověk pouze tim, že ho kousne jinej upír. Přeměna pak trvá různě dlouhou dobu. Je jen málo povedenejch přemeň, protože mnoho upírů nedokáže přestat sát a oběť prostě zabijou. Spousta upírů nechce přeměňovat lidi pokud to není nezbytně nutný, nechtěj jim brát jejich duši. V novějších dílech se může ale jednat i o druh démonůSapkowského), popřípadě polodémonů (americký seriál Buffy, Angel). V některejch novějších dílech jsou upíři vlastně jen jinym živočišnym druhem, případně je jejich upírství virovýho původu. Příkladem může být třeba americká filmová série Blade nebo ruská sága Noční hlídka. Nebo jsou to jen prokletý lidi. (například u
Typickym znakem upírů je pití nebo spíš sání krve pomocí prodlouženejch špičáků, který můžou bejt dutý, pak jima přímo sajou krev, nebo jima jen prokusují tepny a krev chlemtají. Nejčastějš se tim živí, a to buď ve fyzickym smyslu (tedy využívají chemický látky v krvi, takový upíři se můžou živit i krevníma konzervama), nebo ve smyslu metafyzickym (jde vlastně o vysávání životní síly). Někdy je nutný aby se jednalo o krev lidskou nebo je lidská krev z nějakýho důvodu lepší, jindy je to jedno. Některý upíři přijímaj i lidskou potravu, nebo ji dokonce přijímat musej, stejně jako lidi.
Naprostá většina upírů je nesmrtelnejch nebo dlouhověkkejch. Když nestárnou vůbec, tak jejich fyzická podoba ustrnula ve věku ve kterym byli iniciovaný, nebo na prahu dospělosti. Pokud stárnou, tak několikrát pomaleji než člověk (Například v knihách od Darrena Shana stárnou upíři desetkrát a poloupíři pětkrát pomalejc než lidi.)
Pokud se pohybujou v normální lidský společnosti, skrývaj se a jednou za čas se stěhujou, aby svou neměnící se podobou a zvyky (spaní ve dne) nevzbudili pozornost. Pokud při krmení zabíjou, nemívaj pevnej domov. Často jsou takřka všichni upíři kočovný samotáři, ale existuje jedno nebo víc míst, kde žijou pohromadě, případně se jednou za několik let scházej.
Další častou vlastností upírů je, že se neodrážej v zrcadle. To může mít souvislost s tim, že dřív měla většina zrcadel odraznou vrstvu na bázi stříbra (tzv. Benátská zrcadla). Moderní zrcadla mají odraznou plochu z hliníku nebo niklu. Kromě běžnejch zrcadel nebyl upír vidět třeba v objektivu kamery ve filmu Dracula 2000 - možná že její objektiv nějaké zrcadlo obsahoval. Taky se nedaj vyfotit (na celuloidovém filmu je roztok halogenidů stříbra, ale skoro žádnej autor to nezmiňuje). V knihách Darrena Shana je to vysvětlený prostě tak, že se atomy jejich těl pohybují jinak než těla lidskýho. Jiný vysvětlení říká, že upíři vlastně pocházejí z paralelního světa nacházejícího se za zrcadlama, a když jsou zde, tak za zrcadly logicky chybí. Další vysvětlení je založeno na metafyzičnosti upírů. To, že vidíme upíra, je pak způsobeno ne tím, že bychom ho skutečně viděli, protože upíři nemají fyzické tělo, ale tím, že upír nám vstoupil do mysli a způsobil, že my sami si jeho obraz promítáme. Skutečné věci (světlo, stěny) jím pak procházejí, nebo on jimi.
Mezi jejich další vlastnosti patří zvýšená síla a zlepšený smysly, především schopnost vidět v noci. Někdy upíři létají, a to buď levitací, nebo v podobě netopýra. Drákula chodil či lezl po zdech hlavou dolů nebo přímo po stropě. Kromě zmíněnýho netopýra se podle některejch autorů můžou měnit v mlhu, vlka, hromadu krys nebo červů. Upíři maj často hypnotický, telepatický, telekinetickýmagický schopnosti. Můžou lidem vstupovat do snů. Taky dokážou procházet stěnama, cestovat prostorem i časem. nebo prostě
Klasický upíři spěj přes den v rakvích (některý dávají přednost výrazu sarkofág). Stokerův Drákula měl v bednách (nebyly to rakve) hlínu ze svý země, a pokud by v nich nespal, zemřel by. Výraz "spánek" ovšem většinou není úplně na místě, protože upírům se nezdají sny, a když spěj, tak jsou zcela mrtví. Probouzení pak bejvá pomalý, obtížný, a někdy i bolestivý. Některý upíři ovšem nespí nikdy.
Pitím krve se upíři (především ti nemrtví) rozmnožují. Podle různejch pramenů se člověk změní v upíra, když je upírem zcela vysátej, když naopak není nebo když sám pije krev upíra. V některejch dílech se ale upíři rozmnožujou i běžnym pohlavním rozmnožováním, a to mezi sebou nebo s lidmi - obě varianty se nevylučují.
Novej upír je učedník, a ten kdo ho zasvětil krví je jeho mistr. Jejich vztah je velmi oblíbený téma, zvláště pokud byl upír zasvěcenej nedobrovolně. Mnoho takovejch upírů zezačátku odmítá pít lidskou krev a radši chtěj zemřít.
Potomek člověka a upíra, nazývanej dhampír, může mít různý kombinace upírskejch schopností a slabostí. Často je například odolnej proti slunečnímu světlu (ve světech, kde čistý upíry světlo zabíjí) - pro tuto vlastnost jsou upíry zváni "Denní tvor" (anglicky Daywalker). Dhampíři se často stávaj ideálním druhem zabijáků upírů. Mezi bytosti napůl lidský a napůl upíří patří také Blade, kterej svý schopnosti získal když jeho matku kousl upír krátce před porodem, čímž u něj došlo k částečný přeměně.
Nejstarším upírem bejvá v některejch dílech Dracula, jindy existujou upíři mnohem dýl - za nejstaršího potom bývá označena Adamova první žena Lilith (ano, před Evou) nebo Kain. Samozřejmě ne vždycky je vůbec nejstarší upír známej nebo jmenovanej.
Zatímco některý zdroje míchají upíry a lykamtropy dohromady (jako Stokerův Dracula) nebo považujou lykantropy za upírům podřízené, podle jiných (např. Underworld) spolu vedou válku.

Drákula

Nejznámější upír - Dracula - prvně se objevující ve stejnojmenný knize Brama Stokera, je do určitý míry založenej na skutečný historický osobě - moldavskym knížeti Vladu Tepesovi, řečeném Dráček (Dracula či Drăculea) a Naražeč na kůl resp. Napichovač (Ţepeş). Žil v letech 1431-1476 a proslul svojí krutostí v bojích s Turky. Dracula je zdrobnělinou přezdívky jeho otce - Drak (Dracul) - jíž byl označovanej jako člen tzv. Dračího řádu císaře Zikmunda. Jeho přezdívka Napichovač je pak založena na oblíbeným způsobu popravy, který užíval k vyvolání strachu a hrůzy ve svejch nepřátelích. Podle pověsti poselstvo tureckého sultána při audienci u knížete Draculy odmítlo smeknout a vzdát mu čest a kníže jim dal proto jejich porývky hlavy přibít železnými hřeby k hlavám a pak je dal napíchnout na ostrej kůl.
Podle moderních výzkumů ovšem Stoker o skutečném knížeti Vladovi mnoho nevěděl a "legendu" sestavil z jinejch legend nemající s Vladem nic společného. V Rumunsku spojení knížete s upírskejmi legendama nechápou: když už, považovali by ho naopak za bojovníka proti upírům.
Samotný Stoker neupřesňuje, jak se Dracula stal upírem, v pozdějších zpracováních je důvod často náboženskej: Jednou když byl Dracula na bitevním poli, jeho žena, oklamaná zprávou o jeho smrti, spáchala sebevraždu. Dracula potom proklel Boha, kterýmu do tý doby věrně sloužil a stal se upírem. V jinejch zpracováních byl Dracula prokletej knězem po vypálení kláštera a toto prokletí ho změnilo v upíra.Marishka, Aleera a Verona (od leva do prava a nahoru) ↑

Drákula se svejma nevěstama ↑

Drákula s lidskou tváří ↑ a v podobě upíra s možností lítat ↓


Angel a Spike (z leva do prava) ↑

Angelus ↑

Spike (ve zlý podoba) ↑

můj názor : podle mě je kravina aby se upíři mohli rozmnožovat mormálně sexem ptž to by ta ženská/upírka musela mít měsíčky...jenže upíři a krev...znáte to...výsledek = upíři se určo sexem rozmnožovat nemohli a nemůžou...xD

písnička od My Chemical Romance Vampire will never hurt you
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Luna Dae Luna Dae | Web | 19. února 2009 v 22:42 | Reagovat

Taky bych řekla, že se nemůžou rozmnožovat..

2 wampire from hell wampire from hell | Web | 20. února 2009 v 11:33 | Reagovat

mno hele ja si to prectu az se vratime z koncertu doufam ze neva ale dneska sem myslenkama uz u lauriho takze sry xD

3 nikishka nikishka | E-mail | Web | 21. února 2009 v 15:29 | Reagovat

dneska?..sem u lauriho myslenkama porad xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama